reklam
reklam

Balçova’da Kadın Erkek Eşitliği İçin Önemli Adım « İzmir Haber TV

17 Haziran 2024 - 03:45

Balçova’da Kadın Erkek Eşitliği İçin Önemli Adım

Balçova’da Kadın Erkek Eşitliği İçin Önemli Adım
Son Güncelleme :

08 Ekim 2022 - 9:04

Balçova Belediye Meclisi’nde, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından hazırlanan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı’nın imzalanması yönünde karar alındı. Balçova Belediyesi alınan bu kararla yerel ölçekte yaptığı faaliyetlerde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama taahhüdünde bulunan belediyeler arasına girdi.

Balçova Belediye Meclisi’nde, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından hazırlanan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı’nın imzalanması yönünde karar alındı. Balçova Belediyesi alınan bu kararla yerel ölçekte yaptığı faaliyetlerde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama taahhüdünde bulunan belediyeler arasına girdi.

Balçova Belediyesi, kadın- erkek eşitliğinin hayatın her alanında sağlanması adına önemli bir adım daha attı. Balçova Kadın Danışma Merkezi tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda hazırlanan CEMR Şart Belgesinin imzalanması kararı, Meclis toplantısında tüm partilerin oybirliği ile onaylandı.

Yerel Eşitlik Eylem Planı ile Balçova’da yaşama geçirilecek tüm faaliyetlerde kadın erkek eşitliği ilkesi göz önünde bulundurulacak. Sözleşmeye göre, kamusal alanlar eril mekanlar olmaktan çıkarılarak eşitlik ilkesi doğrultusunda düzenlenmesi, kadınların eğitim, sağlık, siyasi temsil gibi temel insan haklarından eşit biçimde yararlanması amaçlanıyor.

Gündem maddesinin onaylanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, “İlçemiz kadınların hayatın her alanında söz sahibi olduğu bir ilçe. Ancak yerel düzeyde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini tam anlamıyla gerçekleştirmek ve eşitlikçi politikaları sürdürülebilir kılmak çok önemli. Bunu sağlamak aynı zamanda imzalayacağımız sözleşmenin en önemli şartlarından biri olan Yerel Eşitlik Eylem Planı için arkadaşlarım uzun bir süredir çalışıyor. Bu konuda çok yol aldık. Şimdi tüm bu eylem planını hayata geçirerek kadın erkek eşitliğini ilçemizde tam anlamıyla sağlamış olacağız” diye konuştu.

Kaynak: ANKA

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.