reklam
reklam

İzmir Büyükşehir’in Projelerine 5 Ödül « İzmir Haber TV

21 Temmuz 2024 - 19:11

İzmir Büyükşehir’in Projelerine 5 Ödül

İzmir Büyükşehir’in Projelerine 5 Ödül
Son Güncelleme :

30 Temmuz 2022 - 11:34

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin afetlere karşı dirençli bir kent yaratma hedefi doğrultusunda hayata geçirdiği projelere ödül yağdı. Büyükşehir,  İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi, Peynircioğlu Deresi Ekolojik Koridor, 10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri projeleri ile Hatay EXPO’da yer alan  “İzmir Bahçesi” tanıtım standı ile 5 ödül birden aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin afetlere karşı dirençli bir kent yaratma hedefi doğrultusunda hayata geçirdiği projelere ödül yağdı. Büyükşehir, İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi, Peynircioğlu Deresi Ekolojik Koridor, 10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri projeleri ile Hatay EXPO’da yer alan “İzmir Bahçesi” tanıtım standı ile 5 ödül birden aldı.

Kamusal sorumlulukları göz önüne alarak nitelikli mimari üretimi destekleyen işverenleri onurlandırmak amacıyla bu yıl on üçüncü kez verilen Arkitera İşveren Ödülü 2021’nin sahibi İzmir Büyükşehir Belediyesi oldu. Büyükşehir Belediyesi ödülü iklim değişikliği nedeniyle olası kuraklığa karşı toplumu bilgilendirmek ve tarımda doğru yöntemleri uygulamalı olarak anlatmak amacıyla hizmete aldığı İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi ile kazandı. Merkezin projesini İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı hazırlamıştı.

Projesi İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan “Hayat Çemberi” adlı 10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri de Arkitera Mimarlık Merkezi seçici kurulu tarafından “Teşvik Ödülü” ne layık görüldü. Ödülleri İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Dairesi Başkanı Vahyettin Akyol ile Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Erhan Önen İstanbul’da düzenlenen törenle aldı. Anıt 10 Ekim 2015’te Ankara Garı’nın önünde katledilen 103 yurttaşın anısını yaşatmak için yapılmıştı.

PEYNİRCİOĞLU EKOLOJİK KORİDOR PROJESİNE İKİNCİ ÖDÜL

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin küresel iklim kriziyle mücadele kapsamında Mavişehir’deki Peynircioğlu Deresi’nin kıyı kesimiyle Halk Park ve devamındaki güzergah üzerinde oluşturduğu Peynircioğlu Ekolojik Koridor Projesi, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği’nin (AIPH) düzenlediği Dünya Yeşil Şehir Ödülleri 2022’de en iyi 3 proje arasına girdi. Diğer ödül kazanan şehirler ise Avustralya’dan Melbourne ile Meksika’dan Meksiko şehri oldu. Ödül töreni Ekim ayında Kore’de yapılacak.

Avrupa Birliği’nin “HORIZON 2020” programı kapsamında 2,3 milyon euroluk hibeli “Urban Green Up-Doğa Esaslı Çözümler” projesinin bir uygulaması olan proje kapsamında geçirimsiz yüzey kullanılmadan doğa dostu uygulamalarla derede hem taşkın kontrolü sağlanmış hem de dere çevresinde yeni yeşil alan oluşturulmuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan proje TMMOB Şehir Plancıları Odası Raci Bademli İyi Uygulamalar Özendirme Ödülü’ne de layık görülmüştü.

HATAY EXPO’DA İZMİR BAHÇESİ’NE İKİ ÖDÜL

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla Türkiye’ye öncü olan tarım vizyonu Hatay’da düzenlenen EXPO 2021’de tanıtıldı. “Medeniyetler Bahçesi” ana temasıyla hazırlanan, kendine özgü tasarımı ve mitolojik esintileriyle dikkat çeken İzmir Bahçesi, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği’nin (AIPH) düzenlediği Dünya Yeşil Şehir Ödülleri 2022’de “Tarihi Miras ve Tarımsal Kimlik” ve “Yenilikçi Bahçe” kategorilerinde toplam iki ödül aldı.

Kaynak: ANKA

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.