reklam
reklam

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Kadın Temsiliyeti’ Kararı « İzmir Haber TV

22 Şubat 2024 - 03:25

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Kadın Temsiliyeti’ Kararı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Kadın Temsiliyeti’ Kararı
Son Güncelleme :

07 Aralık 2022 - 7:52

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplumsal cinsiyet dengesinin gözetilmediği etkinliklere destek vermeme kararı aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in imzasıyla belediyenin birimlerine ve belediye bünyesindeki şirketlere, 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 88. yıl dönümünde konuyla ilgili talimat yazısı gönderildi.

ABDULLAH ÇELEBİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplumsal cinsiyet dengesinin gözetilmediği etkinliklere destek vermeme kararı aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in imzasıyla belediyenin birimlerine ve belediye bünyesindeki şirketlere, 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 88. yıl dönümünde konuyla ilgili talimat yazısı gönderildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in imzasıyla belediye şirketleri ve tüm birimlere, düzenlenen etkinliklerde kadın temsiliyet dengesinin gözetilmesi için talimat verdi. 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 88. yıl dönümünde gönderilen talimatta şöyle denildi:

” Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme haklarını elde etmelerinin üzerinden 88 yıl geçmesine rağmen ülkemizin Meclis’te kadın temsili oranı açısından dünya ülkeleri arasında 130. sırada olması, bu temsiliyet mücadelesinde daha alınacak çok yol olduğunu gösteriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, tüm varlığımız ve gücümüzle bu mücadelenin yanında yer almaktan gurur duyuyoruz. Bu mücadelenin bir parçası olarak, kurum olarak verdiğimiz her kararda toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin süregelmesine neden olan yerleşik davranış kalıplarını aşmaya ve kadın dostu bir kent olan İzmir’e yakışır örnek uygulamalar geliştirmeye devam edeceğiz. Bu anlayış çerçevesinde; belediyemiz, bağlı kurumlarımız ve şirketlerimiz tarafından düzenlenen ve desteklenen tüm toplantı, panel ve konferanslarda uzman katılımcı ve konuşmacıların seçiminde toplumsal cinsiyet dengesini sağlamak üzere azami özen ve kararlılığın gösterilmesi, bu dengenin gözetilmediği etkinliklere destek verilmemesi konusunda gereğini rica ederim.”

Kaynak: ANKA

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.