reklam
reklam

İKÇÜ’de siyasi mesajların “Z kuşağı” üzerindeki etkileri araştırılacak « İzmir Haber TV

18 Haziran 2024 - 21:23

İKÇÜ’de siyasi mesajların “Z kuşağı” üzerindeki etkileri araştırılacak

İKÇÜ’de siyasi mesajların “Z kuşağı” üzerindeki etkileri araştırılacak
Son Güncelleme :

23 Kasım 2022 - 9:21

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Medya ve İletişim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burcu Öksüz’ün yürüttüğü “Siyasi Mesajların Z Kuşağı Üzerindeki Etkilerinin Değerlendirilmesi: Beklentiler, Duygular ve Değerler Üzerine Bir Araştırma” başlıklı proje, TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazandı.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Medya ve İletişim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burcu Öksüz’ün yürüttüğü “Siyasi Mesajların Z Kuşağı Üzerindeki Etkilerinin Değerlendirilmesi: Beklentiler, Duygular ve Değerler Üzerine Bir Araştırma” başlıklı proje, TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazandı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, farklı demografik özelliklere ve siyasi görüşlere sahip Z kuşağı gençlerinin siyasi karar alma süreçlerindeki değerleri, duyguları ve siyasi mesaj algılarının inceleneceği proje, siyasi iletişim çalışmalarına da şık tutulacak.

TÜBİTAK destekli proje kapsamında 14 kentten gençlerle görüşülerek siyasi eğilimlerini etkileyen unsurlar irdelenecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Burcu Öksüz, Z kuşağının siyasi tercih ve davranışlarına ilişkin kamuoyunda çok değişik yelpazelerde yorumların olduğunu belirtti.

Gençlerin doğru algılanabilmesi için çok yönlü bakış açısına gereksinim duyulduğunu vurgulayan Öksüz, “Bir kuşağı anlamak ve onlardan edinilen verileri doğru yorumlayabilmek çok yönlü bir bakış açısını gerektirir. Siyasi karar alma süreci, toplumsal ve kişisel pek çok faktörden etkilenir. Medya ve İletişim Bölümünden Prof. Dr. Yasin Bulduklu, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden Doç. Dr. İrem Özgören Kınlı, Psikoloji Bölümünden Prof. Dr. Burcu Güler ile Sosyoloji Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Emrah Başaran’ın yer aldığı projemizde konuya çok yönlü bir bakış açısı kazandıracağız.” ifadelerini kullandı.

Projenin Z kuşağını siyasi karar alma süreçleri açısından ortaya koyacak olan en kapsamlı araştırmalardan biri olacağını aktaran Öksüz, şunları kaydetti:

“Farklı bölgelerde ve şehirlerde Z kuşağı gençlerini tanımak için 14 şehre gideceğiz. Gençleri yaşadıkları yerlerde görmek, şehirlerdeki sosyo-kültürel etkileri anlayabilmek açısından önemli. Edindiğimiz verilerle bölgeler ve şehirler arasındaki farkları değerlendireceğiz. Topladığımız verileri, diğer ülkelerdeki verilerle de kıyaslayacağız. Amacımız Z kuşağının oy verdikleri veya verecekleri partileri belirlemek değildir. Biz Z kuşağının önceledikleri değerleri tespit ederek, siyasi tercih ve davranışlarına ilişkin bilimsel bir resim ortaya koyabilmek gayesiyle hareket ediyoruz. Z kuşağının siyasi katılımlarında etkili olan değerler, duygular ve beklentiler ile bu unsurların nasıl ve kimlerin etkisiyle şekillendiği sorularına yanıt vermeyi amaçlıyoruz.”

Kaynak: AA

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.